Провеждане на допълнителни здравни дейности при новородени до 14 дни след изписване

...
Провеждане на допълнителни здравни дейности при новородени до 14 дни след изписване
Коментари Харесай

НЗОК ще плаща за допълнителни здравни дейности при бебета

Провеждане на спомагателни здравни действия при новородени до 14 дни след изписване от родилното поделение в дома на детето ще се покрива от НЗОК. Това става допустимо с промени в Наредба № 9 от 2019 година за установяване на пакета от здравни действия, обезпечен от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, които следва да бъдат обнародвани, оповестиха от Министерството на здравеопазването.

За да се обезпечи по-добро запазване и възстановяване на детското здраве в най-ранна възраст се обезпечават спомагателни здравно-информационни и здравно-промотивни действия в първите дни след изписване на детето от родилното поделение. Въвежда се пакет за здравни грижи в дома на новороденото до 14 дни след изписването му от лечебното заведение. По този метод ще се усъвършенства здравната осведоменост на родителите и другите лица, полагащи грижи за детето. Дейностите ще се извършват независимо или по предопределение на доктор от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти в амбулаторията за първична здравна помощ, в която работи общопрактикуващият доктор на детето.

С новите текстове на Наредбата се премахва и досега съществуващото възрастово ограничаване и на лицата над 18 година с психологични болести към този момент ще може да бъде провеждано дентално лекуване под обща упойка. Тази опция ще се употребява след обзор от психиатър при всички лица, без значение от възрастта им. По този метод ще бъде усъвършенствано както денталното, по този начин общото здравословно положение на лицата, означават от здравното министерство.

С друга смяна се добавя Наредба № 26 от 2007 година за даване на акушерска помощ на здравно неосигурени дами и за осъществяване на проучвания отвън обсега на наложителното здравно обезпечаване на деца и бременни дами. Категорично се дефинира задължението на лекаря, открил бременността, да насочи бъдещата майка за осъществяване на проучванията за оценка на риска от раждане на дете с най-честите хромозомни заболявания, спина бифида, аненцефалия и недостатъци на коремната стена в сходство с условията и в медицински избраните периоди. Промяната ще обезпечи опция за възстановяване на обсега и качеството на пренаталната диагностика и ще понижи риска от раждане на дете с увреждания.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР